jak wybrać choinkę

Choinka w doniczce – jak wybrać i pielęgnować?

Jak pielęgnować choinkę w doniczce? Jako żywe rośliny, choinki w doniczkach potrzebują nieco więcej uwagi niż te ścięte, zwłaszcza jeśli masz nadzieję, że po Bożym Narodzeniu zachowasz je w swoim ogrodzie, aby móc je ponownie wykorzystać w przyszłym roku. Poniżej zebraliśmy kilka najlepszych zaleceń dotyczących utrzymywania małej choinki w doniczkach w doskonałym stanie.

Jak wybrać choinkę w doniczce?

Przede wszystkim: ostrożnie! Jasne, że wybór choinki jest ekscytujący, ale nie łap pierwszego lepszego drzewka o przyzwoitym kształcie, które zobaczysz. Jeśli chcesz mieć jakąkolwiek nadzieję na utrzymanie swojej doniczkowej choinki żywej i zdrowej do Bożego Narodzenia i później, musisz przyjąć bardziej rozważne podejście.

Zakładając, że po Bożym Narodzeniu zamierzasz trzymać swoją prawdziwą doniczkową choinkę na zewnątrz w ogrodzie, odwiedź lokalne centrum ogrodnicze i poproś o poradę, jaki rodzaj drzewka będzie najlepiej pasował do Twojego lokalnego klimatu.

jak wybrać choinkę

Ważne jest również, aby dowiedzieć się, czy Twoja choinka doniczkowa była rzeczywiście wyhodowana w pojemnikach, czy też została dopiero niedawno wykopana i doniczkowana. Żywe choinki w doniczkach będą mocniejsze i zdrowsze. Te, które zostaną wykopane i włożone do doniczki, doznają urazu korzeni i mają mniejsze szanse na rozwój.

Jak wprowadzić choinkę do domowego środowiska?

Kiedy już masz w domu swoją prawdziwą choinkę doniczkową (jodłę, sosnę czy świerka), nie przynoś jej od razu do domu. Umieść wybrane drzewko w osłoniętym miejscu w ogrodzie, spryskaj wodą z węża i daj korzeniom naprawdę dobry łyk wody. Najlepiej pozostawić ją tam na noc, a następnie, przed wniesieniem do domu, dobrze wstrząsnąć drzewkiem, aby pozbyć się luźnych igieł.

Bardzo ważne jest, aby nie wyjmować drzewa z pojemnika, w którym zostało sprzedane – należy unikać wszelkich zaburzeń korzeni.

Jednak pojemniki, w których znajdują się choinki w doniczkach, zazwyczaj nie są zbyt atrakcyjne, więc zawsze miło jest umieścić choinkę w bardziej świątecznej donicy zewnętrznej. Bez problemu znajdziesz w sieci drewniane donice choinkowe, które będą nadawać się idealnie do tego zadania. Pamiętaj, aby umieścić wewnętrzny pojemnik na spodku, aby woda nie wyciekała z dna.

jak wybrać żywą choinkę do domu

Jak pielęgnować choinkę w doniczce?

Jeśli to możliwe, należy umieścić drzewo w chłodnym, ale jasnym miejscu – zdecydowanie nie obok grzejnika lub innego źródła ciepła. Choinki wyhodowane w pojemnikach powinny być regularnie podlewane, ale nie podlewane przesadnie.

Co się stanie, gdy będziesz nieprawidłowo podlewać choinkę?

  • za mało – igły brązowieją i opadają,
  • za dużo – korzenie zaczną gnić.

Dotknij gleby i będziesz wiedzieć, czy choinka potrzebuje podlewania. Najlepiej umieścić choinkę w doniczce na zewnątrz na 24 godziny w tygodniu do 10 dni, aby mogła naprawdę „pooddychać”. Daje to również możliwość ponownego potrząśnięcia drzewem, aby usunąć wszelkie luźne igły. Mając to na uwadze, należy dokładnie przemyśleć, jakich dekoracji drzewnych używamy.

Ponadto, zasilany bateryjnie łańcuch świetlny LED jest łatwiejszy do usunięcia i/lub przemieszczenia niż światła podłączone do gniazdka sieciowego. Gdy już będzie czas na to, by świąteczna choinka znalazła się w ogrodzie – pamiętaj, że choinki wyhodowane w pojemnikach są nie bez powodu mniejsze – ich system korzeni jest ograniczony. To ważna wiadomość, że wszystko z nimi jest w porządku, mimo iż nie są tak okazałe jak inne w ogrodzie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *