Jaka choinka na święta – świerk, jodła czy sosna?

Jaką choinkę wybrać na święta? Popularny świerk, elegancka jodła czy rozłożysta sosna? Istnieje wiele różnych gatunków drzew, które mogą pełnić funkcję choinek świątecznych. Porównajmy ich zalety i wady.

Kandydat na świąteczną choinkę

Jodła to drzewo posiadające płaskie, miękkie, niekłujące  i rosnące rzędami igły, bardzo długo utrzymujące się na gałęziach.

Czym charakteryzują się jodły?

Jeśli chodzi o to, jak długo jodła będzie mieć swoje igły – to radzi sobie w tej kwestii bardzo dobrze, z zwłaszcza jeśli dbasz o to, by była regularnie podlewana i trzymasz żywe choinki z dala od otworów wentylacyjnych, które wydmuchują ciepło.

jodła choinka na święta

Igły na drzewie utrzymują się do 5-6 tygodni od momentu ścięcia. Cieszyć będzie jej kolor – głębokie odcienie zieleni na wierzchu igieł ze srebrem pod spodem. W klimat świąteczny wpisują się fenomenalnie! Tym bardziej, że powłoka na igłach sprawia, że jodły błyszczą w świetle.

Kandydat na świąteczną choinkę – sosna

Zaczynając od igieł – sosnowe są dłuższe niż przeciętne igły jodłowe lub świerkowe, co jest charakterystyczną cechą tego drzewa. Rosną w gronach, które skręcają się wokół gałęzi – to druga swoistość sosny. Patrząc na gałęzie widać, że są mocne.

sosna na święta

Sadzonki sosny charakteryzują się też widocznymi odstępami między konarami. Trzeba też sosnę pochwalić za to, że bardzo świetnie trzyma igły, a jeśli chodzi o kolor – robi wrażenie. Zmienia się od niebiesko-zielonego do żółto-zielonego. Jeśli zdecydujesz się na to, by sosna była Twoim bożonarodzeniowym drzewkiem – przygotuj się na to, że podczas poszukiwania tej idealnej trafisz na naprawdę wiele bogatych odcieni zieleni.

Kandydat na świąteczną choinkę – świerk

Charakterystyczne dla igieł świerkowych jest to, że są sztywne z czterech stron, ostro zakończone i skręcone wokół gałęzi. Jeśli chodzi o gałęzie tego drzewa – w kontekście choinki na święta mają naprawdę świetny kształt z urokliwym zakrętem w górę, wręcz idealnym do dekorowania. Tym bardziej, że spód gałęzi jest pozbawiony igieł, co może uwidocznić ozdoby.

świerk pospolity

Minusem jest jednak to, że ze świerków igły opadają szybciej niż w przypadku sosny i jodły. Dobrym pomysłem jest kupienie żywego drzewa lub udanie się na plantację drzew na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem i ścięcie jednego.

Warto tym bardziej, że świerki mają naprawdę wspaniały kolor, wręcz wyjątkowy – od srebrno niebieskiego do zielonkawo niebieskiego. Jest czym oko nacieszyć! Ciekawostką jest to, że Rockefeller Center w Nowym Jorku zazwyczaj wybiera właśnie świerk na Boże Narodzenie do ekspozycji na zewnątrz. Zimowa pogoda pomaga drzewu zachować igły, co jest sprytnym rozwiązaniem.

Którą choinkę wybrać?

Po zapoznaniu się z cechami trzech najpopularniejszych kandydatów do drzewka świątecznego – łatwiej podejmiesz decyzję. Jednak bez względu na to, jaki będzie ostateczny wybór – nie zapominaj o tym, co jest najważniejsze – Bóg się rodzi, a to, jak udekorujesz choinkę i jaki gatunek drzewa wybierzesz to powinno być tylko przyjemnym dodatkiem do pełnego świętowania. Wesołych świąt zatem!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *