Kiedy i jak sadzić świerki? 5 wskazówek pielęgnacyjnych

Kiedy i jak sadzić świerki? Świerki to rośliny zimozielone, a prawidłowo posadzone mogą wytrzymać zimno i złe warunki glebowe. Istnieje około 35 gatunków świerków oraz wiele odmian – chcąc mieć je w swoim otoczeniu zadbaj o zapoznanie się z jak największą ilością informacji dotyczących tego drzewa, które wybierzesz. Tutaj znajdziesz ogólne wskazówki dla sadzenia i pielęgnacji dużej rodziny świerków.

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie świerków?

Jeśli chodzi o najlepszy czas to posadź starsze świerki w okresie uśpienia wczesną wiosną, zanim drzewo zacznie wykazywać nowy wzrost. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, posadź drzewo tuż przed ostatnimi przymrozkami sezonu i przed nadejściem wiosennych roztopów lub deszczu.

Ewentualnie, jeśli nie możesz posadzić starszego świerka wczesną wiosną, rozważ posadzenie go późnym latem lub wczesną jesienią. Według ekspertów temperatura gleby powinna wynosić od 15 do 20 stopni Celsjusza podczas sadzenia. Starsze świerki można sadzić już po pierwszych silnych mrozach.

jak dbać o świerk

Natomiast młode drzewka świerkowe mogą przetrwać, jeśli zostaną posadzone pod koniec sierpnia do połowy jesieni, zanim wystąpią pierwsze silne mrozy w sezonie jesiennym. Obficie mulcz wokół podstawy drzewka, aby chronić delikatny system korzeniowy przed unoszeniem się w górę podczas mroźnych zimowych miesięcy i wiosennych roztopów.

Ważne! Unikaj sadzenia świerków w gorące letnie miesiące – drzewo będzie cierpieć ze względu na stres związany z suszą i zwykle z tego powodu obumrze.

O czym pamiętać podczas sadzenia świerków?

Sadząc świerki, ważne jest, aby rozpocząć proces we właściwym miejscu. Musisz także uważać, aby uniknąć rozmoczenia gleby. Dobrze przepuszczalne gleby to najlepsze warunki do wzrostu podczas sadzenia świerków, jak potwierdzają specjaliści.

Co ma największe znaczenie (poza czasem) podczas sadzenia świerków?

  • warunki oświetlenia,
  • pH gleby,
  • drenaż gleby.

świerk pospolity

Świerk będzie rósł najszybciej, jeśli będzie dużo światła słonecznego. Najlepiej byłoby, gdyby światło słoneczne przez cały dzień pracy — około sześciu godzin — było tym, co możesz mu zapewnić. Z drugiej strony – świerki są bardzo elastyczne, jeśli chodzi o poziom pH gleby. Świerk może poradzić sobie z bardzo kwaśnym poziomem pH, ale najlepiej, jeśli wynosi od 6,0 ​​do 8,0.

Sadzonki świerków – nawadnianie gleby

Poza tym ważne jest mieć pewność, że gleba, w której sadzisz świerk, będzie prawidłowo odwadniać, więc najlepszym krokiem, jaki możesz podjąć, jest przeprowadzenie testów drenażu przed sadzeniem. Znajdź obszar, w którym chcesz posadzić drzewo i wykop dziurę. Napełnij otwór wodą i obserwuj, jak spływa, a potem napełnij go ponownie i zmierz czas, jaki zajmie jej ponowne opróżnienie.

Jeśli gleba ma odpowiedni drenaż, powinna spływać z szybkością co najmniej jednego centymetra na godzinę. Jeśli gleba spływa szybciej, może to oznaczać, że gleba jest luźna i nieco sucha, a jeśli spływa wolniej, może to oznaczać, że obszar jest słaby do drenażu gleby. W takim przypadku najlepszą opcją byłoby posadzenie świerka w innym miejscu lub użycie kopca z ziemi mającego na celu poprawić warunki drenażu.

O czym pamiętać, gdy świerk już jest w glebie?

Dobrym pomysłem jest nałożenie dwu centymetrowej warstwy rozdrobnionej ściółki drzewnej lub słomy wokół obszaru sadzenia, ponieważ w znacznym stopniu powstrzyma to wzrost chwastów i pomoże zachować wilgoć. Gdy ściółka przechodzi przez proces rozkładu, do gleby zostaną dodane kluczowe składniki odżywcze.

Pamiętaj też, aby nie używać świeżo rozdrobnionego lub zrąbanego drewna na ściółkę, dopóki nie stwardnieje przez okres co najmniej sześciu miesięcy, chociaż najlepiej byłoby poczekać cały rok dla uzyskania najlepszych warunków do ściółki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *