Sadzonki tui

Sadzonki TUI

Uzupełnieniem naszej oferty są sadzonki sosny i tui. Tuja to podstawowy gatunek , z którego tworzy się formowane żywopłoty i szpalery. Bardzo dobrze znosi cięcie. Rośliny dobrze rosną na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu.

Odpowiednio przycinane tuje będą stanowiły doskonałą barierę od otoczenia zewnętrznego.

 

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Gatunek drzewa z rodziny cyprysowatych. Tuja ta często wybierana jest na żywopłot. Doskonale znosi formowanie i strzyżenie.

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)

Sosna odporna i łatwo przystosowująca się do różnych gleb. Wykształca prosty pień o wysokiej koronie. Polecany do nasadzeń krajobrazowych.

Tuja

Tuja, z łaciny Thuja Occidentalis, w Polsce nazywana żywotnikiem, jest drzewem iglastym, pochodzącym z Ameryki Północnej, a konkretnie z terenów Kanady oraz z Azji Wschodniej. Żywotniki należą do roślin długowiecznych i mogą rosnąć nawet kilkaset lat, a dzięki temu, że są całoroczne, w ogrodzie będą cieszyć oko bez względu na porę roku.

Rozwój i pielęgnacja tui

Tuja jest drzewem zimozielonym, czyli takim, które pozostają zielone przez cały rok. Należy do rodziny cyprysowatych. W naturalnym środowisku tuje mogą rosnąć nawet do 60 m wysokości, choć w naszym klimacie uzyskują dużo mniejsze wysokości. W dalszym ciągu jednak imponujące. Podczas  pierwszych 20 lat tuja rośnie bardzo szybko, natomiast późniejsze tempo wzrostu jest już zdecydowanie mniejsze. 

W Polsce żywotniki osiągają do 20 m wysokości. Tuja będzie się najlepiej rozwijać w miejscach półcienistych, nie potrzebuje do prawidłowego rozwoju stanowisk wysoko nasłonecznionych. Rośliny te nie są zbyt wymagające, jednak najlepsze warunki do wzrostu będą miały na glebach, które są dobrze użyźnione i bogate w składniki pokarmowe. Sadzonki tui najlepiej zasadzić początkiem jesieni bądź wiosny, mają one wtedy czas na całkowitą aklimatyzację.

Zastosowanie

Żywotniki doskonale sprawdzą się jako żywopłoty formowane i nieformowane. Dzięki swojej wytrzymałości na niskie temperatury, odporności na wysokie zanieczyszczenie powietrza, a także łatwość uprawy, drzewo to należy do najpopularniejszych roślin żywopłotowych. Warto zdecydować się na sadzonkę tui i cieszyć oczy tym wyjątkowo estetycznym drzewkiem.

Formularz kontaktowy