Jaką choinkę wybrać na święta? Popularny świerk, elegancka jodła czy rozłożysta sosna? Istnieje wiele różnych gatunków drzew, które mogą pełnić funkcję choinek świątecznych. Porównajmy ich zalety i wady.
Kandydat na świąteczną choinkę
Jodła to drzewo posiadające płaskie, miękkie, niekłujące i rosnące rzędami igły, bardzo długo utrzymujące się na gałęziach.
Czym charakteryzują się jodły?
Jeśli chodzi o to, jak długo jodła będzie mieć swoje igły – to radzi sobie w tej kwestii bardzo dobrze, z zwłaszcza jeśli dbasz o to, by była regularnie podlewana i trzymasz żywe choinki z dala od otworów wentylacyjnych, które wydmuchują ciepło.
Igły na drzewie utrzymują się do 5-6 tygodni od momentu ścięcia. Cieszyć będzie jej kolor – głębokie odcienie zieleni na wierzchu igieł ze srebrem pod spodem. W klimat świąteczny wpisują się fenomenalnie! Tym bardziej, że powłoka na igłach sprawia, że jodły błyszczą w świetle.
Kandydat na świąteczną choinkę – sosna
Zaczynając od igieł – sosnowe są dłuższe niż przeciętne igły jodłowe lub świerkowe, co jest charakterystyczną cechą tego drzewa. Rosną w gronach, które skręcają się wokół gałęzi – to druga swoistość sosny. Patrząc na gałęzie widać, że są mocne.
Sadzonki sosny charakteryzują się też widocznymi odstępami między konarami. Trzeba też sosnę pochwalić za to, że bardzo świetnie trzyma igły, a jeśli chodzi o kolor – robi wrażenie. Zmienia się od niebiesko-zielonego do żółto-zielonego. Jeśli zdecydujesz się na to, by sosna była Twoim bożonarodzeniowym drzewkiem – przygotuj się na to, że podczas poszukiwania tej idealnej trafisz na naprawdę wiele bogatych odcieni zieleni.
Kandydat na świąteczną choinkę – świerk
Charakterystyczne dla igieł świerkowych jest to, że są sztywne z czterech stron, ostro zakończone i skręcone wokół gałęzi. Jeśli chodzi o gałęzie tego drzewa – w kontekście choinki na święta mają naprawdę świetny kształt z urokliwym zakrętem w górę, wręcz idealnym do dekorowania. Tym bardziej, że spód gałęzi jest pozbawiony igieł, co może uwidocznić ozdoby.
Minusem jest jednak to, że ze świerków igły opadają szybciej niż w przypadku sosny i jodły. Dobrym pomysłem jest kupienie żywego drzewa lub udanie się na plantację drzew na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem i ścięcie jednego.
Warto tym bardziej, że świerki mają naprawdę wspaniały kolor, wręcz wyjątkowy – od srebrno niebieskiego do zielonkawo niebieskiego. Jest czym oko nacieszyć! Ciekawostką jest to, że Rockefeller Center w Nowym Jorku zazwyczaj wybiera właśnie świerk na Boże Narodzenie do ekspozycji na zewnątrz. Zimowa pogoda pomaga drzewu zachować igły, co jest sprytnym rozwiązaniem.
Którą choinkę wybrać?
Po zapoznaniu się z cechami trzech najpopularniejszych kandydatów do drzewka świątecznego – łatwiej podejmiesz decyzję. Jednak bez względu na to, jaki będzie ostateczny wybór – nie zapominaj o tym, co jest najważniejsze – Bóg się rodzi, a to, jak udekorujesz choinkę i jaki gatunek drzewa wybierzesz to powinno być tylko przyjemnym dodatkiem do pełnego świętowania. Wesołych świąt zatem!